Oferta
Oferta

litotrypter Modularis Variostar

Z początkiem 2011 roku  w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Elblągu firma Urologia Centrum utworzyła nowoczesną pracownię kruszenia kamieni nerkowych wyposażoną w najnowocześniejszy w rejonie Polski północnej litotrypter  Modularis Variostar wyposażony w podwójny system namierzania kamieni w drogach moczowych za pomocą wysokiej klasy USG i RTG. Dostawcą urządzeń jest globalny producent rozwiązań stosowanych w szpitalnictwie na całym świecie – niemiecka firma Siemens AG. Urządzenie to wraz z niezbędnym osprzętem umożliwia rozbijanie wszystkich typów kamieni zarówno w nerce jak i w każdym odcinku moczowodu. Według opinii Ordynatora Oddziału Urologii Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego dr Jana Mellera Modularis Variostar jako jedyny spełnia w pełni oczekiwania urologów szczególnie ze względu na wysokie bezpieczeństwo, skuteczność rozbicia kamienia w trakcie pierwszego zabiegu, a przede wszystkim możliwość wykonania zabiegu ambulatoryjnie bez konieczności hospitalizacji pacjenta. Nie bez znaczenia jest również możliwość lokalizacji kamienia zarówno za pomocą aparatu RTG jak i aparatu USG co rozszerza wskazania o kamienie tzw. niecieniujące czyli niewidoczne na kliszy rentgenowskiej. Właściwy dobór energii i szerokie ognisko skupienia fali daje możliwość bezpiecznego rozbicia kamieni już o średnicy od 5mm, co jest trudne do wykonania w przypadku innych litotrypterów. Według niemieckiej szkoły urologii nie należy czekać, aż kamień osiągnie 1 cm średnicy i dopiero kierować pacjenta na zabieg. Kamienie w zakresie średnic 5mm do 1 cm są również powodem dyskomfortu, mogą powodować stany zapalne i prowadzić do dużej bolesności wymagającej zażywania środków przeciwbólowych, nagłych absencji w pracy. Modularis Variostar jest urządzeniem, który skutecznie skruszy nie tylko duże kamienie, ale również małe kamienie o średnicach od 5 mm do 1 cm. 

Obecny system firmy Siemens to urządzenie światowej klasy z cyfrową obróbką obrazu, w pełni zautomatyzowane, z możliwością płynnej regulacji energii niszczącej kamień, której właściwy dobór umożliwia wykonanie zabiegu w pełni bezboleśnie.

Urologia Centrum przywiązuje dużą wagę od ochrony radiologicznej pacjenta i znakomitą większość zabiegów wykonuje pod kontrolą USG, bez narażania pacjenta na niepotrzebne promieniowanie RTG.

ESWL (skrót ang.) jest metodą kruszenia kamieni w drogach moczowych za pomocą fali uderzeniowej generowanej zewnątrz-ustrojowo. Jest to obecnie najpowszechniej stosowana na świecie metoda leczenia kamienicy układu moczowego. W wyniku zabiegu kamień zostaje rozkruszony na różnej wielkości fragmenty, które są następnie wydalane z moczem. Metoda ESWL charakteryzuje się niezwykle wysoką skutecznością  leczenia, szacowaną na blisko 90 % powodzenie rozbicia kamieni już w trakcie pierwszego zabiegu, gdzie po całkowicie bezinwazyjnym i bezkrwawym zabiegu pacjent już po godzinie wraca do domu.

ESWL (fala uderzeniowa) krusząca kamień jest obecnie najbezpieczniejszą metodą leczenia kamicy.