Cystoskopia wykonywana jest przez lekarza urologa w asyście pielęgniarki. Badanie wykonywane jest w znieczuleniu miejscowym. Trwa z reguły od kilku do kilkunastu minut.
Przed przystąpieniem do badania urolog przemywa ujście zewnętrzne cewki moczowej płynem odkażającym, a następnie wprowadza do cewki moczowej żel miejscowo znieczulający i nadający poślizg. Następnie przez cewkę wprowadzany jest cystoskop, a pęcherz wypełniany jest jałową wodą lub solą fizjologiczną. W czasie badania urolog ocenia cewkę moczową, pęcherz i obserwuje mocz wydobywający się z ujść moczowodów.
Warto wiedzieć:
Cystoskopia jest badaniem polegającym na oglądaniu wnętrza pęcherza moczowego za pomocą cystoskopu. Cystoskop jest narzędziem endoskopowym wykorzystującym układ optyczny do wizualizacji wnętrza pęcherza moczowego. Jest to niezastąpione badanie w diagnostyce urologicznej. Pozwala na uwidocznienie zmian patologicznych pęcherza moczowego. Stanowi niezwykle istotny element w rozpoznawaniu i różnicowaniu stanów zapalnych oraz guzów pęcherza moczowego. Przy pomocy cystoskopii ocenia się także stopień zalegania moczu w pęcherzu (np. w przypadku przerostu gruczołu krokowego). Badanie umożliwia również uchwycenie pod kontrolą wzroku końcówki cewnika moczowodowego (D-J, J-J) przed jego usunięciem z dróg moczowych.
Wskazania do cystoskopii: